terapia

NA CZYM POLEGA TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ?

Terapia ta polega na rozwijaniu prawidłowego odbioru i analizy bodźców dostarczanych z otoczenia poprzez zmysły zewnętrzne (wzrok, słuch, dotyk, smak, węch)
oraz płynące z własnego ciała poprzez zmysły wewnętrzne (równowagi i czucia głębokiego).

Jest dla dziecka bardzo atrakcyjna, gdyż ma charakter wesołej zabawy ruchowej. Podczas tej zabawy dostarczane są dziecku takie bodźce, których najbardziej potrzebuje jego system nerwowy.

Terapia ta zwana "naukową zabawą" odbywa się w przyjemnej sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt i pomoce do stymulacji wszystkich systemów zmysłowych.

Terapeuta przygotowuje dla każdego dziecka indywidualny program dostosowany do jego potrzeb z zachowaniem zasady stopniowania trudności. Sprzyja to utrzymaniu stałego zainteresowania dziecka i ciągłemu poprawianiu jego samooceny dzięki osiąganym sukcesom. To zaś motywuje dziecko do dalszego wysiłku.

INDYWIDUALNY PROGRAM TERAPEUTYCZNY

O potrzebie podjęcia terapii decydują wyniki wcześniej przeprowadzonej diagnozy, na podstawie której określone są sfery, na które w czasie zajęć należy oddziaływać.

• Każde dziecko rozpoczynające terapię w naszej placówce posiada indywidualny program terapeutyczny dostosowany do jego potrzeb i umiejętności. Zajęcia mają na celu kompensowanie deficytów i zaburzeń integracji zmysłowej dziecka.
  • Terapia zwykle odbywa się 1 lub 2 razy w tygodniu, w zależności od stopnia nasilenia deficytów. Zajęcia trwają 60 minut.
  • Postępy w terapii monitorowane są przez okresowo wykonywane testy i obserwację zachowań dziecka.

TERAPIA PROWADZONA JEST POPRZEZ RUCH W FORMIE ZABAWY.

Podczas zajęć angażowane są wszystkie zmysły, a w szczególności zmysł równowagi (układ przedsionkowy) i dotyku oraz wzroku i słuchu.
Do stymulacji zmysłu równowagi używa się specjalistycznego sprzętu.

Są to huśtawki, hamaki, podwieszane koniki, deskorolki, trampoliny, równoważnie itp.

Ćwiczenia te mają prowadzić do prawidłowej organizacji pracy układu nerwowego na poziomie analizy i syntezy dostarczanych bodźców zmysłowych.

JAKIM DZIECIOM TERAPIA SI (TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ) MOŻE POMÓC?

Terapia SI przeznaczona jest dla dzieci z trudnościami rozwojowymi w tym: Trudnościami szkolnymi, zaburzeniami mowy, nadpobudliwością psychoruchową, lękliwością i spowolnieniem, z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji słuchowej, trudnościami z utrzymaniem równowagi, planowaniem ruchu, także dzieci z opóźnionym lub wolniejszym rozwojem fizycznym i umysłowym.

Zapisując dziecko na terapię:

• Minimalizujesz ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów z nauką, koncentracją itp.
  • Pomagasz mu odnaleźć się we współczesnym świecie
  • Pozwalasz mu zdobyć samodzielność
  • Wspierasz jego rozwój psychoruchowy
  • Pomagasz mu w budowaniu jego pewności siebie