Nauka czytania

Wczesna nauka czytania

Zapraszamy na zajęcia wczesnej nauki czytania.

Proponujemy Państwu zajęcia, które stymulują dzieci do szybszego i lepszego rozwoju mowy.

Wczesna nauka czytania oparta jest na najnowszych badaniach neuropsychologicznych. Nasi specjaliści wykorzystują metodę Pani prof. Jagody Cieszyńskiej, która została oparta na założeniach Jacobsona dotyczących nabywania języka. Wykorzystuje ona wiedzę o symultanicznym analizowaniu materiału przez prawą półkulę przy jednoczesnym sekwencyjnym sposobie analizy bodźców przez lewą półkulę mózgową. Jest skutecznym sposobem nabywania umiejętności czytania ze zrozumieniem, jednocześnie zapobiega dysleksji u dzieci, co stanowi jej przewagę nad dotychczasową, powszechną nauką czytania jaką jest metoda głoskowania.

Podstawą koncepcji jest czytanie sylabami, które wprowadzane są według specjalnej ustalonej przez prof. Cieszyńską kolejności. Porządek tych sylab naśladuje rozwój mowy dziecka, czyli spółgłoski poznawane są w takiej kolejności, w jakiej pojawić się powinny w prawidłowej mowie.

Bardzo ważne jest by rozpocząć naukę czytania we wczesnym etapie, gdyż pozwoli ona stymulować nam wzrost liczby połączeń między neuronami.

Nauka składa się z pięciu etapów:

1. Od samogłosek prymarnych do sylaby otwartej
  2. Od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów
  3. Czytanie sylab zamkniętych
  4. Odczytywanie nowych sylab otwartych i zamkniętych
  5. Samodzielne czytanie tekstów

Wczesna nauka czytania metodą symultaniczno sekwencyjną opiera się na kilku zasadach:

1. Dziecko poznaje poszczególne głoski w sylabach, nie w izolacji, w kolejności zgodnej z ustalonym porządkiem przez Jacobsona, który to porządek jest naturalny i w większości języków świata jest taki sam    ( przechodzenie od elementów prymarnych do sekundarnych).
  2. Dziecko przechodzi na kolejny etap czytania, gdy opanuje poprzedni,
  3. Ćwiczenia odbywają się według procedury powtarzanie, rozumienie, nazywanie,
  4. Ćwiczenia odbywają się z zachowaniem kierunku czytania od lewej do prawej, zgodnie z obowiązującym kierunkiem dla naszej kultury,
  5. Zajęcia zawsze zaczynają się od ćwiczeń łatwiejszych, których wykonanie dla dziecka nie będzie stanowiło problemu,
  6. Zajęcia odbywają się na zasadzie zamienności ról nauczyciela z dzieckiem.

W ramach zajęć prowadzona jest TERAPIA RĘKI

Zajęcia odbywają się indywidualnie, po 45 minut