Dysleksja

W naszej poradni zajmujemy się profesjonalną diagnozą i terapią dysleksji i dyskalkulii.

Pamiętaj – dziecku z dysleksją i dyskalkulią można i należy pomóc.

Taką pomoc uzyskasz właśnie w naszej poradni.

Co to jest dysleksja

Dysleksja rozwojowa to zaburzenie polegające na trudnościach w nauce pisania i czytania. Występuje ono u około 10%-15% uczniów. O dysleksji można mówić gdy trudności te występują podczas stosowania standardowych metod nauczania oraz gdy dziecko wychowywane jest w sprzyjających warunkach społeczn-ekonomicznych i posiada co najmniej przeciętny poziom inteligencji.

Dysleksji mogą współtowarzyszyć inne zaburzenia np. mowy, uwagi, koncentracji i pamięci. Jako przyczyny dysleksji wymieniane są zakłócenia pracy środkowego układu nerwowego oraz wspomina się również o czynnikach genetycznych. Dysleksję diagnozuje się pięć razy częściej u chłopców.

Dysleksja może prowadzić do:

• obniżenia wyników w nauce;
  • zmniejszenia motywacji do nauki;
  • obniżenia poczucia własnej wartości;
  • niechęci do podejmowania wysiłku intelektualnego.

Wczesne wprowadzenie odpowiedniej terapii skutecznie eliminuje wszystkie negatywne skutki.

Odmiany dysleksji

• dysleksja - trudności w czytaniu (w wąskim znaczeniu);
  • dysortografia - trudności w pisaniu, przejawiające się popełnianiem różnego typu błędów, w tym ortograficznych, mimo znania zasad poprawnej pisowni;
  • dysgrafia - zniekształcenia strony graficznej pisma – brzydkie, niekaligraficzne pismo;
  • dyskalkulia - specyficzne trudności w rozwiązywaniu najprostszych nawet zadań matematycznych, np. trudności w dodawaniu czy mnożeniu;
  • dysfonia - objawia się niewyraźnym i cichym mówieniem – wada bardzo rzadko stwierdzana.

Objawy dysleksji

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji.

Do objawów tych zaliczamy:

• opóźniony rozwój mowy;
  • mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania (brzydkie pismo);
  • wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;
  • trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą;
  • trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;
  • oburęczność;
  • mylenie prawej i lewej ręki;
  • trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego;
  • trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii.

Symptomy dysleksji

• Dysleksja na ogół może się ujawniać pod postacią zespołu symptomów, ale każde dziecko przejawia dodatkowo indywidualny obraz objawów zaburzeń i związanych z tym trudności szkolnych.
  • Dysleksję stwierdza się wówczas, gdy specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu występują w jednym z obszarów w postaci nasilonych, uporczywie się utrzymujących objawów lub gdy występują w kilku różnych obszarach, nawet gdy przejawiają się w mniejszym natężeniu.
  • Dysleksji często towarzyszy szybko obniżająca się motywacja i samoocena, gdyż dziecko z dysleksją musi włożyć więcej wysiłku w wykonanie zadania niż dziecko bez dysleksji, żeby uzyskać taki sam rezultat.

symptomy_wiek_przedszkolny.pdf

symptomy_6-7_lat.pdf